Aquatec spabadspaket ingår innehållande isolerat lock, kemkit samt fraktfritt till tomtgräns. (Du sparar 8000:-)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Floden är vår mest lyxiga och rymliga spabadmodell – skapad för dig som vill ha gott om plats och en upplevelse som känns lika exklusiv som avslappnande. Hur många som får plats? Det avgör ni själva… det är trots allt hjärterummet som sätter gränserna.
Med 7 platser totalt – 2 sköna ligglounger och 5 sittplatser vara 1 avsvalkningsplats – badar du bekvämt oavsett om kvällen handlar om total återhämtning eller socialt häng. Du får dessutom massage från hela 86 rostfria munstycken, vilket ger ett härligt tryck och en omslutande spa-känsla. Lägg till tystgående pumparoch fullskummad isolering, så får du ett spabad som är både behagligt i drift och mycket energisnålt.
Floden kan även fås med saltrening, ett alternativ som ofta upplevs skonsammare mot huden, kräver mindre kemikalier och kan göra vattenvården mer självgående.
| Egenskap | Specifikation |
|---|---|
| Mått | 2300 × 2300 × 970 mm |
| Antal platser | 7 st (varav 2 ligglounger) |
| Vattenkapacitet | 1650 liter |
| Vikt | 400 kg |
| Elektriska krav | 380 V / 50 Hz |
| Akrylbeläggning | Lucite |
| Färg insida | Snow White (standard), Pearl Shadow, Copper |
| Ytterbeklädnad | Black Oak (standard), Copper, Grey, White, Brushed Nickel |
| Lock | Extra tjockt termolock |
| Kontrollsystem | Gecko In.Ye-5 + K500 färgdisplay |
| Värmeaggregat | 4 kW |
| Pumpar | 2 st Jet pump (Gecko) + 1 st Silent Stream pump + 1 st cirkulationspump (Gecko) |
| Munstycken totalt | 86 st rostfria munstycken |
| Vattenfall | 2 st |
| Vattenomkastare | Ja |
| Luftomkastare | Ja |
| Reningssystem | Helautomatiskt (saltrening som tillval) |
| Smart Cleaning Jet | Ja |
| UV-rening | Ja |
| Undervattenljus (LED) | 1 st |
| LED extra ljuspaket | Ingår |
| Nackkuddar | 4 st |
Spabadets teknikrum gällande inkoppling m.m. är placerat på samma sida som displayen.